ORTOFOTOMAPY Z DRONA

Zdjęcia terenu z wysokiej pozycji i dużej rozdzielczości

FOTOGRAMETRIA - Mapy fotograficzne terenu wysokiej precyzji i rozdzielczości

Dzięki nowoczesnym urządzeniom takim jak drony, które wykonują zdjęcia z wysokiej pozycji i o wysokiej rozdzielczości możliwy jest rozwój kartografii.

Wychodząc naprzeciw współczesnym oczekiwaniom rynku oferujemy usługi wykonywania zdjęć za pomocą dronów i przetwarzania tych zdjęć tworząc ortofotomapy.

Ortofotomapa to zdjęcie lotnicze poddane korekcji geometrycznej, czyli jest to cyfrowy, rastrowy i kartometryczny obraz terenu wykonany w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych. Dzięki takiemu przetworzeniu ortofotomapę charakteryzuje powiązanie z układem współrzędnych, brak zniekształceń terenu i jednolita skala dla całego prezentowanego obszaru. Do wykonywania seryjnych zdjęć danego obszaru, na podstawie których tworzy się ortofotomapy wykorzystuje się bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony. Tego rodzaju mapy wykonywane są z niezwykle dużą rozdzielczością terenową – nawet do 1 cm na piksel –  co daje możliwość dokładnego identyfikowania obiektów.

Ortofotomapa przedstawia zatem stan pokrycia i zagospodarowania terenu w bardzo rzeczywisty sposób (czego nie oddaje zwykła mapa). Ortofotomapy tworzone są w barwach rzeczywistych, w barwach szarości lub barwach fałszywych z kanałem bliskiej podczerwieni.

Mogą być udostępnione w postaci cyfrowej lub w postaci analogowej w formie wydruku.

Ortofotomapy są przydatnym źródłem wiedzy w dziedzinach takich jak rolnictwo, administracja, infrastruktura, przemysł wydobywczy i likwidacja szkód. Dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu wszelkich elementów otoczenia ortofotomapy niwelują ryzyko popełnienia błędu przez specjalistę. Mogą być z powodzeniem stosowane do tworzenia opracowań tematycznych oraz planowania przestrzennego, w tym także do kontrolowania i realizowania wielu inwestycji. Ortofotomapy z drona są używane między innymi przy planowaniu budowy dróg oraz stawianiu dużych budynków.

Zdjęcie z lotu drona - kontrola wycinek i nasadzeń na terenie Lasów Państwowych

Kontrola wycinek i nasadzeń na terenie Lasów Państwowych

Zdjęcie z drona - kontrola wycinek i nasadzeń na terenie Lasów Państwowych - ortofotomapy

Ortofotomapa z drona

Drony, czyli niewielkie, bezzałogowe urządzenia latające obsługiwane z ziemi, dają obecnie wiele możliwości. Od momentu, kiedy zostały udoskonalone, można za ich pomocą robić coraz lepszej jakości filmy i zdjęcia z powietrza, a sposób ich wykorzystania stał się niemal nieograniczony. Przykładem mogą być ortofotomapy z drona.

Czym jest ortofotomapa z drona? Co warto o niej wiedzieć?

Ortofotomapa to rodzaj mapy wykonanej przy pomocy bardzo dokładnych oraz precyzyjnych zdjęć z powietrza. A konkretniej:

  • mowa o mapie fotograficznej, która pozwala uzyskać rzeczywisty obraz terenu, który nie jest widoczny na zwykłej mapie;
  • zdjęcia powinny zostać odpowiednio przetworzone, aby otrzymać jednolitą skalę, właściwe powiązanie z układem współrzędnych, jak również uniknąć zniekształceń terenu;
  • fotografie, z których pomocą przygotowuje się ortofotomapę z drona muszą mieć dużą rozdzielczość terenową, mowa tutaj nawet o jednym centymetrze na piksel, dzięki czemu można dokładnie identyfikować różne budynki oraz obiekty na ziemi;
  • mogą być tworzone w kolorach rzeczywistych, szarości albo fałszywych, w zależności od potrzeb;
  • są dostępne w postaci cyfrowej lub jako wydruk dobrej jakości;
Gdzie taka mapa okazuje się bardzo przydatna?

Firma Dronamster zajmuje się realizowaniem właśnie takich ortofotomap z drona. Nasi specjaliści mogą przygotować dla Państwa dokumenty, które przydatne są w wielu sytuacjach. W jakich dziedzinach ortofotomapy z drona są niezastąpione?

  • w rolnictwie i sprzedaży nieruchomości do dokładnego pomiaru i wytyczania granic pól uprawnych lub działek pod zabudowę;
  • w administracji – do tworzenia opracowań tematycznych i uzupełnienia potrzebnej dokumentacji;
  • w infrastrukturze – do planowania przestrzennego, kontrolowania już trwających inwestycji, wytyczania przebiegu dróg i rozmieszczenia dużych budynków;
  • w przemyśle wydobywczym – na przykład do monitorowania wyrobisk kopalni odkrywkowych lub pozyskania istotnych informacji o konkretnym terenie pod przyszłą inwestycję;
  • do likwidacji szkód – ortofotomapy z drona mogą się przydać do szybkiego oszacowania obszaru oraz stopnia zaistniałych zniszczeń, na przykład na skutek klęsk żywiołowych, można z łatwością porównać na takiej mapie stan przed zdarzeniem ze stanem obecnym.
Dlaczego ortofotomapa z drona jest tak bardzo przydatna?

Ortofotomapy z drona są bardzo przydatne, a co najważniejsze – pozwalają zaoszczędzić wiele czasu. Często bowiem w przypadku konieczności wykonania tradycyjnych pomiarów naziemnych, szczególnie dużych terenów, takie działania mogą zająć sporo czasu, a przy tym być również w wielu miejscach trudne do przeprowadzenia. Dlatego też ortofotomapy z dronów to doskonałe rozwiązanie.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z firmą Dronmaster. Profesjonalnie wykonamy dla Państwa ortofotomapę z drona terenu, który wymaga szczegółowej dokumentacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań prosimy o kontakt z naszym biurem.

0
NAGRANYCH KLIPÓW
0
WYKONANYCH ZDJĘĆ
0
PRZEJECHANYCH KILOMETRÓW
0
GODZIN POSTPRODUKCJI

NAPĘDZA NAS PASJA I ENTUZJAZM

Chętnie odpowiemy

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy Twoje wątpliwości.